TYR – Twój Partner w Mistrzowskim Pływaniu!

Odkryj innowacyjne rozwiązania i profesjonalny sprzęt pływacki stworzony z myślą o najlepszych.
​​​​​​​Niezależnie od tego, czy trenujesz, rywalizujesz, czy pływasz rekreacyjnie, TYR dostarcza produkty, które pomagają osiągać cele i przekraczać granice. 



 
 

 
 



Jak odpowiednio dobrać czepek pływacki?

Czepek pływacki - dla jednych zmartwienie, inni nie wyobrażają sobie pływania bez niego nawet w jeziorze. Powinniśmy zacząć od tego dlaczego został stworzony czepek. Mylnie kojarzymy czepek, że jego podstawowym zastosowaniem jest ochrona włosów przed chlorem czy ochrona filtrów basenu przed naszymi włosami (jak to mówią na pływalniach). Czepek pływacki ma przede wszystkim poprawić komfort naszego pływania. Spowodować, że stawiamy mniejszy opór w wodzie. Szczególnie u kobiet, długie włosy stawiają ogromny opór a także powodują dyskomfort poprzez wpadanie w oczy. Należy też pamiętać, że czepek może przepuszczać wodę, nawet jak jest sylikonowy, więc nie zawsze uda nam się mieć idealnie suche włosy.

Przechodząc do sedna tematu. Idealnie dobrany czepek to taki, który nam nie spada z głowy i nie ciągnie włosów – jeżeli tego nie chcemy.

Rozróżniamy kilka materiałów czepka i to od Ciebie zależy, w którym będziesz się czuć najbardziej komfortowo.


​​​​​​​Czepki materiałowe
– najtańsze rozwiązanie, lecz stu procentowa pewność, że włosy będą mokre.

Czepki lateksowe – nie przepuszczają wody, są sztywne w nakładaniu, mogą łatwo się zepsuć – pęknąć. Lateks nie jest materiałem mocno rozciągliwym.

Czepki sylikonowe – najlepsze aktualnie rozwiązanie na rynku. Sylikon jest wytrzymałym materiałem, rozciągliwym. Może mieć różne wykończenia – a więc ciągnąć włosy lub nie.

Czepki materiałowo-lateksowe - czepki, które od wewnętrznej strony są wykonane z materiału a z zewnątrz z sylikonu. Dzięki takiemu rozwiązaniu czepek nie ciągnie nam włosów a także nie przepuszcza wody.

Jak poprawnie nałożyć czepek, aby służył nam na lata? Przede wszystkim nakładając czepek, należy pamiętać, aby nie naciągać go na siebie a nakładać. Co to oznacza? Należy włożyć obie ręce do środka, zrobić koszyczek z rąk i rozsuwając ręce na boki naciągnąć go na głowę. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma możliwości, aby czepek pękł.


 
 


 
 



Jak dobrać okulary?

Dobór okularów pływackich to według mnie najważniejsza kwestia przy zakupie sprzętu pływackiego. Idealnie dobrane okulary sprawią, że Twój trening da Ci masę radości. Przecież nic tak nie denerwuje jak przeciekające czy spadające okulary, które musisz poprawiać po każdej długości basenu. Brzmi jak lot w kosmos, ale to nie jest aż takie trudne. Zatem na co należy zwrócić uwagę wybierając idealną parę dla siebie? Przede wszystkim nie kieruj się poleceniami w Internecie czy wśród znajomych. Pamiętaj, że każdy ma inny kształt głowy, inne oczodoły. Jedne okulary mogą być najlepsze dla jednej osoby, dla drugiej nawet na siłę ich nie dopasujemy.


Ogólną zasadą wszystkich okularów jest to, że okulary powinny się same zasysać nam na twarzy. Łapiemy same okulary do twarzy (bez gumki) i próbujemy przykleić je do oczodołów. Okulary powinny trzymać się same – tj. pod wpływem ciśnienia pomiędzy okularem a okiem, powinny się zassać.


Rozróżniamy trzy typu okularów pływackich: treningowe, sportowe oraz maski. Każdy typ dobiera się podobnie, lecz diabeł tkwi w szczegółach.

Okulary treningowe – tutaj najważniejsza jest nasza wygoda. Okulary nie mogą nas uciskać. Mamy mieć pełen komfort pływania. Okulary treningowe w większości nie mają regulowanych czy wymiennych nosków. Tutaj okulary powinny się w pełni zassać do oczodołów, co opisywałem wyżej. Jeżeli okulary nam się nie trzymają na twarzy to należy poszukać innych. Mniejszych, większych czy w ogóle w innym kształcie noska.

Okulary startowe – mogą być mniej wygodne, ponieważ mają mniejszą uszczelkę. Okulary startowe mają stawiać jak najmniejszy opór w wodzie. Więc muszą być „niższe”, bardziej osadzone w oczodole. Z racji funkcji, mają wymienne noski, aby wyregulować ich szerokość. Jeżeli okulary nie trzymają się nam same (jak w powyższej instrukcji), należy wymienić nosek na większy lub mniejszy. Po dopasowaniu noska okulary same powinny się trzymać nam twarzy.

Maski – tutaj jest teoretycznie najprościej. Okulary będą stawiały duży opór wodzie, ponieważ wystają poza obrys twarzy. Okulary powinny się nam zassać i trzymać się same.

Niezależnie od typu okularów, należy pamiętać, że gumka od okularów jest po to, aby tylko wesprzeć okulary na głowie, by opór wody nam nie zrzucił okularów. Teoretycznie mocne zaciągnięcie gumki się sprawdzi i okulary nam nie spadną, ale będziemy mieć bardzo duży dyskomfort pływania – a przecież pływamy dla przyjemności.