Trening bramkarski dla nastolatków. Jak dostosować go do potrzeb dziecka?

Twoje dziecko marzy, aby zostać bramkarzem? A może już trenuje, chodzi na zajęcia do szkółki piłkarskiej, lecz zastanawia się, na jakiej pozycji wyjściowej grać, które miejsce na boisku sprawia mu największą przyjemność? Zastanawiasz się, na czym powinien polegać trening bramkarski dla nastolatka? Jak ćwiczyć i trenować, aby się nie przetrenować? A może po prostu nie wiesz, jaki sprzęt jest niezbędny, aby Twoja pociecha mogła czuć się pewnie i bezpiecznie na boisku? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polega trening bramkarski;
  • jak powinien wyglądać trening bramkarski dla nastolatka – jak dostosować go do jego potrzeb;
  • jaki sprzęt dostępny w INTERSPORT wybrać, aby treningi i mecze były efektywne, przyjemne i bezpieczne.

trening bramkarski dla nastolatków

Trening bramkarski – na czym polega?

Wydawać by się mogło, że przysłowiowe "stanie na budzie" to rzecz łatwa, prosta i przyjemna. Nic bardziej mylnego! Bramkarz, zwany także z angielskiego golkiperem, ma na boisku bardzo odpowiedzialną rolę, jest cały czas pod czujnymi spojrzeniami kibiców i członków drużyn – zarówno własnej, jak i przeciwnej. To on jest ostatnią linią obrony, która nie może zawieść. Każdy popełniony błąd może skutkować stratą bramki. Dobry bramkarz musi być więc zwinny, gibki, czujny, ale też wykazywać się refleksem i mieć umiejętności przewidywania różnych scenariuszy, które mogą dziać się na boisku.

Trening bramkarski – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim stawiaj na wszechstronny rozwój ruchowy! Tak jak wspomnieliśmy – rolą bramkarza przecież nie jest jedynie stanie na bramce, na linii bramkowej. Bramkarz musi zatem obserwować zawodników, mieć umiejętności oceny toru lotu piłki, być odporny na mocne strzały, a także do perfekcji opanować kontakt z piłką.

Stawiaj na wszechstronny rozwój ruchowy

Trening bramkarski, oprócz prowadzonego przez trenera nauczania podstawowych elementów techniki gry, musi zawierać również elementy wszechstronne, ogólnorozwojowe. Bramkarz musi również dbać o swoją kondycję fizyczną, zwłaszcza że często porusza się na zasadzie interwałów – elementy statyczne przeplatane są bardzo dynamicznymi elementami gry. Takie działanie dla niewprawionego organizmu może być bardzo męczące.

Wszechstronny rozwój pozwoli poprawić również naszą gibkość i refleks, a to pozwoli poprawić chwyt piłki, dynamikę padu na murawę, a także szybkość podniesienia się w przypadku kolejnego ataku na bramkę.

Wszechstronny trening bramkarski poprawi też odporność golkipera. Niestety, bramkarz musi być odporny, przyjmuje na siebie wiele uderzeń i upadków. Dzięki właściwemu treningowi, prowadzonemu przez doświadczonego trenera, bramkarz może nauczyć się bezpiecznej i niekontuzjogennej gry.

trening bramkarski

Bramkarz – to nie tylko obrona

Dobierając trening bramkarski, pamiętajmy o tym, że zadaniem bramkarza nie jest tylko i wyłącznie ochrona bramki przed atakiem przeciwnika w trakcie meczu. Bramkarz także rozpoczyna akcję, rozgrywa ją podaniem do konkretnego członka drużyny. Musi więc zatem trenować również strzał, umiejętności prowadzenia piłek. Ważne są także ćwiczenia w precyzji strzału, aby podać piłkę do właściwego zawodnika na boisku. Strzał musi być dokładny, aby ułatwić drużynie atak na bramkę przeciwnika.

Trening bramkarski dla nastolatka – jak dostosować go do jego potrzeb?

Jeśli nasz młody adept piłki nożnej myśli na poważnie o grze na pozycji bramkarza, warto zapisać go na zajęcia prowadzone przez doświadczonego trenera. W wielu miastach przy klubach piłkarskich możemy znaleźć akademię przeznaczoną dla młodzieży. To swoiste "kuźnie kadr", bardzo często wychowankowie takich szkółek trafiają do profesjonalnych drużyn i rozgrywek ligowych. Treningi prowadzone od najmłodszych lat doskonale procentują!

  • Przede wszystkim: rzuty, chwyt piłki, kozłowanie piłki, skoki, przewroty i pady – to niezbędne elementy w treningu bramkarzy.
  • Przy treningach bramkarzy działamy praktycznie na wszystkich płaszczyznach i osiach ciała, a także w zmiennych pozycjach wyjściowych – od leżenia po pracę ciała w powietrzu.
  • Treningi bramkarza kształtują gibkość. Zdolność ta jest niezbędna do prawidłowego rozwoju układu ruchu – kośćca i stawów. Dodatkowo rozwój umiejętności koordynacji ruchowej, jaki dają treningi bramkarzy, pozwala na właściwe stymulowanie rozwoju układu nerwowego młodego adepta piłki nożnej.
  • Warto rozpocząć trening bramkarski prowadzony przez doświadczonego trenera i rozwijać umiejętności już w młodym wieku, przez akademię piłkarską. To wiek, gdy dzieci i młodzież kochają zabawę z piłką, a dzięki temu, że towarzyszą jej pozytywne emocje – rozwijamy swoje umiejętności. Taka nauka gry w piłkę jest zdecydowanie bardziej skuteczna, co widać po rozwoju młodych bramkarzy.
  • Dodatkowo pamiętajmy, że treningi na bramce, pozwalające na opanowanie podstawowych umiejętności w młodym wieku, będą procentować w grze zawodników w przyszłości, pozwolą na skuteczniejsze treningi i naukę bramkarza w przyszłości.
  • Ćwiczenia bramkarzy powinny jednak być dodatkiem do zajęć zespołowych! Pamiętajmy o tym przy zabawach z piłką.

trening bramkarski dla dziecka

Przykładowe ćwiczenia dla bramkarzy prowadzone przez trenera

Pamiętajmy, że trening bramkarski, zwłaszcza ten prowadzony przez trenera czy akademię piłkarską, musi być urozmaicony.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji ćwiczeń, które pomogą rozwinąć umiejętności zawodników na bramce, przy jednoczesnej dobrej zabawie: tak, aby piłka nożna była dla nich przyjemnością.

Trening bramkarski – szybkość

Takie ćwiczenia mają na celu wyrobienie u zawodników umiejętności szybkiego podniesienia się z ziemi i wybronienia kolejnego strzału.

Bramkarz stoi na środku bramki, 3-4 metry od linii bramkowej. Trener ustawia się z kilkoma piłkami w odległości 8-10 metrów od bramkarza. Zawodnik na polecenie trenera ustawia się w bramce, łapie uderzenia, natychmiastowo oddaje piłkę trenerowi i powraca do pozycji. Ćwiczenia powtarzamy dynamicznie przez 1-2 minuty.

Trening bramkarski – poruszanie się po łuku

Te ćwiczenia mają na celu skoncentrowanie się na pracy nóg i przemieszczaniu się po półkolu pola karnego.

Rozrzucamy w obrębie pola karnego 10-12 piłek, bramkarza ustawiamy w bramce.

Osoba prowadząca ćwiczenia porusza się dynamicznie od piłki do piłki, oddaje strzał na bramkę. Bramkarz porusza się przed swoją bramką po linii łuku 2-6 m przed bramką.

Po oddaniu strzału bramkarz ustawia się ponownie, przesuwając się po linii łuku.

trening bramkarski dla dzieci

Trening bramkarski – od boku do boku

Te ćwiczenia skupiają się na ruchu od boku do boku, pomiędzy słupkami oraz na błyskawicznym wstawaniu z ziemi.

Bramkarz porusza się po linii bramkowej. Na znak trenera schodzi do pozycji, w jakiej wykonuje się pompki, następnie wraca do pozycji wyjściowej. Nie opuszcza bramki. Trener rzuca piłkę, bramkarz ma ją złapać, odrzucić i wrócić do pozycji pompki. Ćwiczenia powinny być dynamiczne i trwać około 1 minuty. Pamiętajmy, że bramkarz powinien wstawać jak najszybciej, szykując się na kolejne rzuty w kierunku bramki.

Trening bramkarski – poprawa kąta ustawienia podczas strzału

Idealne ćwiczenia dla zawodników, chcących poprawić ustawienie podczas strzału. Skupiamy się na odpowiedniej pracy stóp i kącie ustawienia.

Naprzeciw zewnętrznego kąta pola karnego, począwszy od narożnika pola karnego, ustawiamy 6-10 zawodników. Każdy z nich powinien mieć piłkę. Zawodnik, oddając strzał, powinien wykonać lekki drybling, kierować piłkę naprzemiennie w prawo i w lewo, a bramkarz powinien śledzić i dublować ruch piłki, ustawiać się zgodnie z jej prowadzeniem. Bramkarz przybiera odpowiednią pozycję, broni strzał, po czym przechodzi do obrony kolejnego.

Tego rodzaju treningi wyrabiają czas reakcji na strzały i ćwiczą dobrą, szybką pracę stóp.

trening bramkarski jak zacząć

Trening bramkarski dla dzieci z INTERSPORT – wybierz sprzęt, który Cię nie zawiedzie

Zadbaj, aby Twój nastoletni bramkarz posiadał sprzęt, który pomoże mu w grze, będzie chronić przed kontuzjami, zapewni komfort i bezpieczeństwo.

Rękawice dla bramkarza

Podstawowym wyposażeniem bramkarza są oczywiście rękawice bramkarskie. Zapewniają odpowiedni chwyt piłki, przyczepność, a także chronią dłonie przed kontuzjami.

Jeśli Twój młody piłkarz poważnie myśli o treningach, proponujemy rękawice Reusch Attrakt. To już niemal profesjonalny sprzęt. Rękawice posiadają silikonową powłokę Freegel na grzbiecie dłoni, która zapewnia bardzo dobrą elastyczność. Ochrona Finger Support na wszystkich palcach doskonale chroni przed kontuzjami wynikającymi z uderzeń.

Jeśli natomiast młody piłkarz zaczyna swoją przygodę z bramką, proponujemy prostszy model – Nike Goalkeeper Match. To rękawice zapewniające dobry chwyt i podstawową ochronę, idealne na początek.

Ochraniacze piłkarskie

Aby chronić nogi młodego piłkarza przed kontuzjami, dobrze, by miał ochraniacze piłkarskie.

Ciekawy model to adidas Predator League. Twarde płytki z materiału TPU zapewniają ochronę goleni, a miękka wyściółka wykonana z pianki typu EVA poprawia komfort użytkowania i chroni przed otarciami. W zestawie znajdziemy kompresyjne rękawy, dzięki którym ochraniacze będą pewnie trzymać się na właściwym miejscu.

Spodnie bramkarskie

Jednym z elementów wyposażenia bramkarza są spodnie bramkarskie. Proponujemy model Reusch GK Training Pants. Mają dopasowany, niekrępujący ruchów krój. Wyposażone są w ochraniacze w newralgicznych miejscach, zapewniające ochronę przy upadkach. Idealne na trening bramkarski w chłodniejsze dni.

Jak w każdym sporcie, pamiętajmy o zdrowym rozsądku i umiarze, zwłaszcza przy pracy z młodzieżą. Dbajmy o to, aby młodzi adepci nie przetrenowali się, dbajmy o ich wszechstronny rozwój i przede wszystkim – o dobrą zabawę! Życzymy wszystkim rodzicom piłkarskich pociech, abyśmy mogli w przyszłości oglądać ich dzieci na największych, światowych imprezach piłkarskich! Powodzenia!

Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola