Już w styczniu startuje pierwszy turnus ferii zimowych i choć w większości przypadków za oknem próżno szukać śniegu, to na trasach narciarskich jest go pod dostatkiem! Zaczyna się okres wspólnych wyjazdów w góry i poszukiwań odpowiedniego sprzętu dla swoich młodych narciarzy. Jako że dobór nart czy butów narciarskich dla juniora nie jest wcale taki prosty, warto skorzystać z pomocy. Gdzie jej szukać? Oczywiście najlepiej skorzystać z porady fachowca – w każdym sklepie INTERSPORT znajdziesz SKI EXPERTA, który profesjonalnie zmierzy stopę Twojemu dziecku i dobierze odpowiedni sprzęt.
Buty narciarskie dla dzieci
Chyba nikogo nie trzeba już specjalnie przekonywać, że dobrze dobrane buty narciarskie są gwarancją komfortu i bezpieczeństwa podczas białego szaleństwa. Jak już wspominaliśmy w poprzednich artykułach – dobór buta narciarskiego to mocno indywidualna sprawa. Należy pamiętać, że nawet najpiękniejsze buty z kwiatami i białym futerkiem mogą nie zagwarantować córeczce przyjemnej jazdy. Ogromne logo znanego producenta na froncie skorupy też nie przełoży się na zaskakujące wyniki syna. Przy doborze butów dla juniora trzeba kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem, a nie ambicjami. Przecież nie każde dziecko musi zostać w przyszłości alpejczykiem pokroju Bode Millera czy Marcela Hirschera.
Niemal każdy z producentów butów narciarskich, oferuje spory wybór modeli butów dla najmłodszych. Na sklepowych półkach znaleźć możemy zatem przynajmniej kilkanaście modeli tego typu. Im większy wybór, tym więcej pytań i wątpliwości. Które zatem wybrać? Czym się sugerować? Które buty dla 3 latka, które dla nastolatka? Buty juniorskie wyróżnia przede wszystkim zastosowanie lżejszych materiałów przy produkcji skorup niż w tych dla dorosłych. Skorupy juniorskie są też mniej sztywne i znacznie niższe, jednak nie przekłada się to na brak stabilizacji stawu skokowego czy obniżenie bezpieczeństwa, wręcz przeciwnie – wpływa pozytywnie na komfort i jakość prowadzenia nart.
Buty wewnętrzne, tzw. linery, są wykończone przyjemnymi dla stopy dziecka materiałami, jednocześnie dbając o właściwy poziom komfortu termicznego. Każdy but jest też oznaczony tzw. flexem, czyli twardością skorupy. Tą klasyfikujemy w butach juniorskich w przedziale wartości od 20 do 60. Przy czym najniższe wartości będą przeznaczone dla rozpoczynających swoją przygodę z narciarstwem, a najwyższe dla samodzielnych i dobrze radzących sobie juniorów. Kiedy długość i szerokość stopy dziecka są już znane, skarpety narciarskie założone, można przystąpić do mierzenia. W przypadku mierzenia buta narciarskiego trzeba wykazać się ogromną cierpliwością i spokojem, by nie zniechęcić dziecka do jazdy jeszcze przed samym wyjazdem. Trzeba pamiętać, że opinia juniora co do wielkości skorupy i komfortu może być nierzetelna. Tutaj należy zaufać doświadczeniu i wiedzy SKI EXPERTA, który właściwie oceni dopasowanie buta do stopy.
W tym miejscu należy też zaznaczyć, że nie warto, a nawet nie wolno myśleć o zakupie buta „na dwa sezony”. To sposób na oszczędność, ale też podniesienie ryzyka urazu, o utracie komfortu nie wspominając. Stopa dziecka rośnie z roku na rok i nierzadko występuje sytuacja, że w kolejnym sezonie poszukujemy buta większego nie o rozmiar, tylko o dwa! Wyrzućmy też z głowy myśli o podwójnych skarpetach czy dodatkowych wkładkach. W przypadku tych najmłodszych, czyli dzieci w wieku od 3 lat, należy poszukiwać obuwia z dosyć niskim flexem, stosunkowo niską skorupą – najlepiej w odchylaną tylną jej częścią i wyposażoną w jedną klamrę, która ułatwi ich zakładanie. Na tego typu buty zdecydować się może rodzic nawet kilkuletniego dziecka.
Producenci sprawnie opracowali budowę butów i ilość klamer względem rozmiaru stopy użytkownika. Dla starszych dzieci (i tutaj ciężko o rozsądną klasyfikację wiekową), powinny być dobierane buty sztywniejsze (flex 40-60), z trzema lub czterema klamrami. Dla podniesienia komfortu i jakości dopasowania buta do stopy, w niektórych modelach znaleźć można również klamry z mikro regulacją. Istotą rolę odgrywa tutaj weryfikacja poziomu umiejętności młodego narciarza, a także jego wagi.
Narty dla dzieci
Dobierając narty dla juniora, musimy kierować się kilkoma czynnikami, a najważniejsze z nich to wzrost, waga oraz poziom umiejętności. To one będą determinować rodzaj narty i jej długość. O ile w przypadku doboru rozmiaru obuwia narciarskiego nie ma możliwości na odstępstwa, o tyle przy doborze nart możemy pozwolić sobie na małą tolerancję. Źle dobrany but wiąże się z brakiem komfortu, bólem i możliwością wystąpienia urazów – źle dobrana narta wpłynie na mniejszą kontrolę podczas jazdy, nadmierne obciążenie stawów czy szybkie zmęczenie. Dlatego konstrukcja i budowa narty juniorskiej, mocno różni się od seniorskiej. Przede wszystkim kluczowa jest kwestia wagi desek – są one zaprojektowane w oparciu o najlżejsze materiały i technologie zwiększające ich elastyczność, dzięki czemu nawet najlżejszy narciarz potrafi nimi manewrować bez użycia większej siły. We właściwym prowadzeniu nart pomaga taliowanie – w nartach juniorskich ukształtowany poprzez taliowanie promień skrętu jest bardzo krótki, co wpływa na łatwość wykonywania skrętów. Najważniejszy jest oczywiście wybór odpowiedniej długości nart dla młodego narciarza, by postępy w nauce były
Narty dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat
Dzieci w tym przedziale wiekowym zaczynają dopiero swoją przygodę z narciarstwem i stawiają pierwsze „kroki” na stoku. To właściwy czas na naukę i kształtowanie odpowiedniej koordynacji ruchowej dziecka podczas jazdy. Dla tej grupy wiekowej wybieramy nartę łatwą w prowadzeniu i dosyć krótką (60-80cm). Narty tego typu nie są wymagające i „wybaczają błędy” młodego narciarza. Co do długości – najlepsze będą narty krótsze nawet o 30 cm (sięgające w okolice pach). Wybór nieco dłuższej wersji, np. w okolicy połowy szyi, z pewnością wydłuży naukę właściwego prowadzenia nart. Decyzja ta może być jednak rozsądnym rozwiązaniem – narty tej długości mogą posłużyć jeszcze przez kolejne 2-3 sezony.
Narty dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat
Dobór nart dla nieco starszych dzieci nie jest już taki prosty. Oczywiście wiele dzieci dopiero w wieku 6 czy 10 lat ma pierwszy raz narty na nogach i wówczas kierujemy się sposobem doboru nart podobnym jak w przypadku tych najmłodszych – narta krótka, mocniej taliowana. W sytuacji początkujących dzieci trzeba uwzględnić też wagę – u jednych będzie ona bardzo niska, u innych nieco wyższa, co powinno przełożyć się na niewielkie wydłużenie odpowiedniej dla nich długości narty (np. +5 cm). Dla juniorów, którzy jeżdżą już kilka sezonów (sprawnie pokonują skręty i nie mają problemów z większą prędkością) spokojnie możemy dobrać narty trochę dłuższe. Długość takich nart może sięgać w okolice brody lub nawet do nosa. Dla najbardziej wymagających narciarzy w młodym wieku można pokusić się o bardziej agresywne deski – nieco sztywniejsze, mniej taliowane i przystosowane do pokonywania skrętów przy dużo wyższych prędkościach. Wybór ten musi być jednak poparty dobrą techniką jazdy i nieprzeciętną sprawnością fizyczną juniora.
Narty dla dzieci powyżej 12 lat
Dla starszych dzieci – nastolatków, wybór nart pod kątem długości i przeznaczenia jest już bardzo podobny jak u dorosłych. Dla kilkunastoletnich narciarzy producenci przygotowali już znacznie szerszą ofertę nart o różnego typu konstrukcjach. Niemniej jednak nadal są to narty juniorskie – charakteryzujące się niższą wagą, większym uelastycznieniem (np. w strefie wiązań). Dla najstarszych dzieci znajdziemy narty do 150 cm długości. Dlaczego nie możemy dobrać nart seniorskich? Odpowiedź jest prosta – waga narciarza. Mimo faktu, iż dzieci często są wyższe od swoich rodziców, zazwyczaj nie posiadają jeszcze odpowiedniej do takich nart masy. Trzeba zatem pamiętać, że sztywne i ciężkie narty mogą być sporym problemem dla takiego juniora. Choć sprawność fizyczna i wypracowana technika podołają w prowadzeniu nart seniorskich, to należy zwrócić uwagę na negatywne skutki jazdy na nich – ogromne obciążenie dla stawów i mięśni, które przecież nadal się kształtują.
Kiedy cały sprzęt dla dziecka jest już skompletowany, trzeba zadbać jeszcze o przygotowanie go do jazdy – właściwe ustawienie wiązań i przesmarowanie ślizgów. Polecamy skorzystanie z profesjonalnych usług serwisów INTERSPORT. Jednak w naszych narciarskich marzeniach nie zapominajmy o najważniejszym – bezpieczeństwie! Podstawowym elementem sprzętu, od którego zależy nasze bezpieczeństwo, jest kask narciarski i to właśnie go powinniśmy zakupić w następnej kolejności. Potem zostaje już tylko oddać się białemu szaleństwu i cieszyć się z postępów swoich pociech! Więcej o kaskach i goglach narciarskich przeczytasz w naszym artykule Gogle i kask narciarski - co musisz wiedzieć?.
Piotr Dżaluk
Expert INTERSPORT
Outdoor? Zapewne każdy zastanawia się jak zdefiniować to pojęcie... Oczywiście dla każdego znaczyć może to coś zupełnie innego. Dla mnie to przede wszystkim GÓRY! To właśnie tam czuję się jak w domu. Moja aktywność górska dotyczy przede wszystkim szeroko pojętego trekkingu i wspinaczki. Znajduję również czas na to, by zakręcić kołem na jakimś stromym podjeździe, pobiegać po grani czy poszaleć w głębokim puchu. Podczas swoich wypraw wybieram minimalizm i funkcjonalność w ekwipunku. Dzięki temu mogę osiągnąć zamierzony cel i czerpać z tego ogromną radość.