Za tobą aktywnie spędzony wypoczynek na nartach. Naładowałeś swoje akumulatory podczas licznych zjazdów po ośnieżonych zboczach gór. Nie zdążyłeś jeszcze wrócić do domu, a w głowie pewnie masz już zalążki planu na kolejny zimowy wyjazd. Szusowanie na swoich odpowiednio dobranych nartach jest czystą przyjemnością i nie wyobrażasz sobie kolejnego sezonu bez nich? Zastanawiasz się się jak o nie dbać, aby posłużyły jak najdłużej?
Większość z nas wie, że aby w móc w pełni cieszyć z jazdy na nartach, należy je wcześniej odpo-wiednio przygotować. Poprawia to nasz komfort oraz bezpieczeństwo. Równie istotne jest, aby po powrocie odpowiednio zadbać o nasz sprzęt. Prawidłowa konserwacja znacznie przedłuży żywotność naszych nart. O czym należy pamiętać po powrocie do domu?
Zanim schowamy nasze narty na zasłużony odpoczynek, po zakończonym urlopie należy je oczyścić z resztek brudu oraz soli, która przylgnęła do ich powierzchni. Dobrze jest oddać je do jednego z naszych serwisów. Serwisant oceni czy ślizgi w naszych nartach powinny zostać poddane regeneracji.
Dobrym pomysłem będzie też nasmarowanie zoli oraz zeszlifowanie nadmiaru smaru, który nie wniknął w strukturę. Dzięki temu zabiegowi nasze ślizgi są odpowiednio zabezpieczone przed wysychaniem. Przy okazji wykonajmy też ostrzenie.
Pamiętajmy, że lepiej regularnie ostrzyć krawędzie „ściągając” przy tym mniejszą ilość materiału, niż robić to rzadko i w efekcie czego pozbywać się dużo większej warstwy metalu. Do transportowania i przechowywania nart warto stosować ski-rzepy, które łączą ze sobą parę nart, równocześnie zapobiegając tępieniu się krawędzi przez ich wzajemne ocieranie się o siebie.
Największym wrogiem metalowych krawędzi w nartach jest korozja. Rdza, która je atakuje to nic innego jak następstwo długotrwałego oddziaływania wilgoci. Można temu zapobiegać do-kładnie osuszając narty po każdym powrocie ze stoku. Duży wpływ na stan naszego sprzętu ma również miejsce i sposób ich przechowywania. Po wykonaniu wszystkich czynności serwiso-wych, schowajmy narty w suchym, ciepłym miejscu (najlepiej w temperaturze pokojowej), aby nie narażać ich na oddziaływanie wilgoci. Możemy je zostawić w pokrowcu, który używamy do ich transportowania, ale upewnijmy się, że jest on czysty i wysuszony.
Wiązania po uprzednim oczyszczeniu i nasmarowaniu specjalnym preparatem, można skręcić na najniższą wartość na podziałce. Poluzowane sprężyny, które znajdują się z przodu i z tyłu wiązania „odpoczną” przez okres przechowywania nart. Przed wyjazdem pamiętaj tylko, aby oddać je do serwisu na ponowne ustawienie odpowiednich wartości.
Pamiętaj, że dobrze konserwowany i przechowywany sprzęt odwdzięczy Ci się prawidłowym działaniem na długo oraz odwlecze w czasie wydatki związane z potrzebą jego wymiany.
Kamil Witek
EXPERT INTERSPORT
Z firmą INTERSPORT jestem związany ponad 10 lat. Na co dzień możecie mnie spotkać w naszym salonie w łódzkiej Manufakturze. Zamiłowanie do sportu odziedziczyłem po rodzicach i towarzyszy mi od dziecka. W czasach szkolnych trenowałem tenis ziemny, ale obecnie częściej odwiedzam korty do badmintona. W wolnym czasie jeżdżę na rowerze, a swoje akumulatory ładuję spędzając aktywnie czas w polskich górach. Podczas waszych odwiedzin w sklepie mam możliwość dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą zdobytą podczas wielu godzin szkoleń. Sam podczas różnych aktywności nabawiłem się kilku kontuzji, więc nie zdziwcie się, gdy przy doborze sprzętu poruszę temat bezpieczeństwa.