Okulary w góry, które muszą znaleźć się w torbie prawdziwego podróżnika

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę o szkodliwości promieniowania ultrafioletowego. Tak, jak w warunkach górskich chronimy skórę poprzez zastosowanie kremów z filtrem uv o wysokim współczynniku SPF, tak samo nie zapominajmy o ważnym fakcie, jakim jest ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Parę oczu mamy przecież jedną na całe życie – chrońmy je odpowiednimi okularami, aby służyły nam jak najdłużej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego warto pamiętać o okularach przeciwsłonecznych – zwłaszcza, gdy wybierasz się w góry,
  • czym różnią się okulary w góry od standardowych modeli okularów przeciwsłonecznych,
  • poznasz rodzaje okularów przeciwsłonecznych nadających się w góry i do uprawiania sportu – 5 modeli, które powinny znaleźć się w Twojej podróżniczej torbie!

okulary w góry

Okulary w góry – dlaczego warto o nich pamiętać? Ochrona wzroku przede wszystkim

Wybierając się w góry, niezależnie od pory roku, nie możesz nigdy zapomnieć o takim elemencie wyposażenia, jakim są okulary przeciwsłoneczne. Obalamy również mit, że sportowe okulary przeciwsłoneczne przydadzą się w górach jedynie latem. Nic bardziej mylnego! Pamiętaj o szkłach z filtrem niezależnie od pory roku! Dlaczego?

W górach słońce operuje mocniej

Wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza wzrasta intensywność operowania promieni słonecznych. Przeciwsłoneczne okulary w góry są więc niezbędne, nawet gdy słońce nie operuje bezpośrednio! Mocne słońce dociera do naszych oczu także w postaci światła rozproszonego nawet w pochmurne dni. Promieniowanie ultrafioletowe może działać szkodliwie, nawet gdy pozornie wydaje nam się, że słońce wcale nie jest tak "ostre".

Zimą i w wysokich górach promienie słoneczne działają jeszcze intensywniej

Wybierasz się w wysokie góry? Uprawiasz turystykę zimową? Okulary o niskiej przepuszczalności światła widzialnego doskonale chronią oczy również przed promieniowaniem UV odbitym od śniegu. Bez odpowiednich szkieł ochronnych można naświetlić oczy promieniami UVA, czego konsekwencją może być zapalenie spojówek, a w skrajnych wypadkach, zwłaszcza w górach najwyższych, nawet możemy nabawić się ślepoty śnieżnej (czasowej utraty wzroku, spowodowanej działaniem szkodliwego promieniowania).

Jeśli więc działasz w górach zimą lub też wybierasz się w wysokie góry lodowcowe albo operujesz na dużych wysokościach – okulary górskie (a nawet okulary lodowcowe) będą niezbędnym elementem ekwipunku.

Okulary w góry to nie tylko ochrona przed słońcem

Dobrane we właściwy sposób okulary w góry nie tylko chronią wzrok przed światłem. Przy odpowiednim doborze oprawek do kształtu twarzy i nosa chronią również przed wiatrem, ostro zacinającym deszczem czy śniegiem!

jaki okulary w góry

Czym różnią się okulary w góry od standardowych okularów przeciwsłonecznych?

Na pierwszy rzut oka szkła dedykowane w góry wydają się nie różnić niczym od tanich, "bazarowych" modeli okularów przeciwsłonecznych, które można znaleźć przy każdym deptaku, w każdym z kurortów. Jest to tylko pozorne, wizualne podobieństwo! Jeśli więc szukasz dobrych okularów, których będziesz używać o każdej porze roku w warunkach górskich – zdecyduj się na modele sportowe, dedykowane do aktywności fizycznej na zewnątrz. Na co zatem zwrócić uwagę, gdy wybierasz okulary przeciwsłoneczne?

Po pierwsze – soczewki

W pierwszej kolejności sprawdź, czy soczewki w okularach spełniają europejską normę CE. Zapewnia ona odpowiednią jakość i parametry szkieł. Istotne jest, aby szkła były odpowiednio "wyzerowane" – czyli aby nie miały cech okularów korekcyjnych. Często w tanich modelach obserwujemy efekt zaginania obrazu, zwłaszcza na krawędziach szkieł. Na dłuższą metę może doprowadzać to do zawrotów głowy, zaburza percepcję odległości, co w eksponowanych warunkach górskich może być niebezpieczne. Równie istotny jest również materiał, z którego wykonane są soczewki. Często mówimy po prostu "szkła", lecz ze względów bezpieczeństwa w zdecydowanej większości stosuje się materiały kompozytowe, najczęściej jest to poliwęglan. Zazwyczaj są to tworzywa o cechach balistycznych – o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej. Dzięki temu chronią nasze oczy również przed uszkodzeniami spowodowanymi czynnikami fizycznymi. Dodatkowo przy pęknięciu nie tworzą się ostre krawędzie, co również poprawia bezpieczeństwo naszego wzroku.

Jeśli używasz okularów zimą, nad wodą czy do prowadzenia samochodu – wybierz szkła z polaryzacją. Filtr polaryzacyjny niejako "uporządkowuje" wpadające promienie słoneczne, eliminując promieniowanie odbite. Niweluje w ten sposób odblask od podłoża. To istotne zwłaszcza przy prowadzeniu auta, gdy oślepić nas może słońce odbijające się od mokrej nawierzchni.

A co dla osób noszących okulary korekcyjne?

Jeśli na co dzień nosisz okulary korekcyjne i nie chcesz używać soczewek kontaktowych – wybierz modele, których ramki mają miejsce, w które możesz wstawić dodatkowe, wewnętrzne szkła korekcyjne. Niektóre firmy sportowe mają w ofercie same oprawki, do których doświadczony optyk może wstawić odpowiednie soczewki o właściwościach korekcyjnych.

okulary turystyczne uvex

Po drugie – stopień przyciemnienia

W opisie szkieł, po normie CE, zazwyczaj pojawia się dodatkowe oznaczenie cyfrowe. Są to najczęściej oznaczenia od 0 do 4. Najbardziej popularne kategorie to 2 i 3. Jak rozszyfrować te oznaczenia? Okulary górskie, o jakim oznaczeniu będą najlepsze? Odpowiedź brzmi: to zależy! Ta cyfra to po prostu stopień przyciemnienia. A dokładnie rzecz biorąc – procent światła widzialnego, jaki dociera do naszych oczu.

  • Najprościej rzecz ujmując: okulary o oznaczeniu CE 0 są niemal całkowicie przezroczyste lub lekko przyciemnione. Posiadają filtry UV, więc chronią wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale nie chronią przed rażącym blaskiem słonecznym. Doskonale za to nadają się na pochmurne dni, do ochrony przed wiatrem. Najczęściej używane są na rowerze. Dodatkowo, jeśli wybierzemy soczewki pomarańczowe lub żółte – świetnie sprawdzają się np. w narciarstwie biegowym (poprawiają kontrast na śniegu).
  • Skrajnie w drugą stronę – szkła o oznaczeniu CE 4 to typowe okulary w góry wysokie, okulary lodowcowe. Tego typu soczewki blokują nawet do ponad 90% światła widzialnego, są więc bardzo ciemne. Kolor soczewek zazwyczaj ciemnoszary lub ciemnobrązowy. Najlepiej chronią przed ostrym światłem. Wyższa kategoria jest niezbędna, gdy potrzebujemy dodatkową ochronę wzroku i nie chcemy nabawić się ślepoty śnieżnej. Pamiętaj jednak, że okulary o stopniu przyciemnienia CE 4 nie nadają się do prowadzenia samochodu – są po prostu zbyt ciemne... W okularach lodowcowych możesz nie zauważyć wielu detali.
  • Najpopularniejsze kategorie to CE 2 i 3 – blokują od około 60 do 90 procent światła widzialnego. Jeśli szukasz okularów uniwersalnych, zarówno do miasta, jak i w teren, dobry wybór to CE 2. Jeśli natomiast chcesz używać okularów głównie w górach lub masz oczy wrażliwe na światło – wybierz CE 3.

A co, jeśli nie wiem, jakie szkła wybrać?

Jeśli szukasz okularów uniwersalnych, jesteś często w terenie, w zróżnicowanych warunkach – świetnym rozwiązaniem będą okulary fotochromowe. Okulary ze szkłami tego typu zapewniają nam genialną wygodę noszenia i użytkowania. Po prostu szkła fotochromowe pod wpływem promieniowania UV automatycznie przyciemniają się i rozjaśniają. Dzięki tej funkcjonalności możemy dobrać jeden rodzaj okularów, które sprawdzają się w różnorodnych warunkach!

jak wybrać okulary

Jakie oprawki?

Tu sprawa jest prosta. Najlepsze będą takie, które zapewnią komfort użytkowania, a jednocześnie widzenie nie będzie zaburzone np. przez zbyt szerokie ramki. Im większa powierzchnia soczewek, tym większe pole widzenia. Wybierając modele typowo zimowe lub wysokogórskie – zwróć uwagę na dodatkowe osłonki (zazwyczaj po bokach szkieł), które ograniczają wpadanie promieni odbitych od śniegu.

Aby zapewnić odpowiednią ochronę, oprawki powinny właściwie przylegać. Jeśli okulary będą używane przy mocnym wysiłku, w sportach aerobowych – warto zwrócić uwagę, aby wyposażone były w dodatkową wentylację. Takie rozwiązanie, zwłaszcza w połączeniu z użyciem preparatów typu antifog, daje dobrą ochronę przed parowaniem.

Okulary w góry – 5 modeli, które powinny znaleźć się w Twojej podróżniczej torbie

Okulary przeciwsłoneczne Uvex LGL 29 to sportowe szkło w klasycznej, nieco większej oprawie. Duża powierzchnia soczewek zapewnia doskonałe pole widzenia, a lustrzana warstwa chroni dodatkowo przed promieniowaniem odbitym. Sprawdzają się zarówno w mieście, jak i w terenie.

Chrońmy też wzrok naszych najmłodszych! Dla nich również znajdziesz coś w ofercie INTERSPORT. Na przykład okulary Uvex Sportstyle 509. Ich elastyczne oprawki zapewniają doskonały komfort użytkowania, a lustrzana powłoka Litemirror chroni przed odblaskiem. Soczewki oczywiście w 100% chronią przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB i UVC.

Chcesz poczuć się niczym amerykański pilot myśliwca, a jednocześnie mieć pewność, że Twój wzrok będzie chroniony przed szkodliwym wpływem UV? Wybierz okulary przeciwsłoneczne Uvex LGL 45. Klasyczny design, metalowa, trwała oprawka, ale jednocześnie użyte soczewki polaryzacyjne, która chronią wzrok przed promieniami odbitymi od podłoża.

Jeśli szukasz rozwiązania uniwersalnego, wybierz okulary ze szkłami fotochromowymi. Bardzo uniwersalnym modelem będą okulary Uvex Sportstyle 802V. Soczewki fotochromowe przyciemniają się tu automatycznie, pod wpływem promieni UV. Im ostrzejsze słońce, tym ciemniejsze okulary! Szkła przyciemniają się w zakresach CE od S1 do S3.

A jeżeli wybierasz się w góry lodowcowe, na dużą wysokość i poszukujesz okularów z filtrem kategorii 4 – mamy dla Ciebie model Uvex Sportstyle 311. Świetnie sprawdzi się przy turystyce zimowej, oprawki są lekkie, a zauszniki elastyczne. Dodatkowo posiadają piankę w górnej części oprawki, która dodatkowo chroni przed ekstremalnym światłem słonecznym.

Dbajmy o nasze oczy, zwłaszcza w warunkach górskich. Jeśli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości odnośnie do doboru okularów – zapraszamy do naszych salonów. Nasi sportowi doradcy pomogą Ci wybrać sprzęt odpowiedni do Twojej aktywności i do Twoich potrzeb! Okulary przeciwsłoneczne damskie czy męskie – warto je po prostu przymierzyć, aby dopasować do kształtu twarzy. Zapraszamy!

Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola