Spis treści:
- Pływanie żabką – skąd wzięła się ta nazwa?
- Na czym polega pływanie żabką i jak rozpocząć jego naukę?
- Prawidłowa technika pływania żabką
- Po pierwsze – prawidłowa praca rąk
- Po drugie – efektywna praca nóg
- Prawidłowe ułożenie głowy – ważne dla kręgosłupa
- Jak skoordynować te wszystkie elementy?
- Pływanie żabką z INTERSPORT – zaopatrz się w potrzebny sprzęt
Poniższy tekst przeczytasz w około 6 minut.
Uwielbiasz wodę, często korzystasz z pływalni? Lubisz trening pływacki, a może po prostu chcesz nauczyć się prawidłowo pływać żabką lub udoskonalić swoje umiejętności pływania stylem klasycznym? Chcesz zacząć swoją przygodę z pływaniem i po prostu pod okiem doświadczonego trenera nauczyć się pływać? A może Twoje dziecko zaczyna w szkole zajęcia pływackie na basenie, będzie uczyć się pływać, a Ty chcesz dowiedzieć się, na czym będą polegały takie treningi? Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań Twoja odpowiedź była twierdząca, to znak, że poniższy tekst jest właśnie dla Ciebie! Zapraszamy do lektury.
Z tego artykułu dowiesz się:
- pływanie żabką – skąd wzięła się nazwa,
- na czym polega pływanie żabką,
- jak prawidłowo pływać żabką,
- jakich błędów nie popełniać przy treningu pływania w stylu klasycznym,
- jak rozpocząć naukę pływania żabką,
- jaki sprzęt pływacki dobrać, aby mieć komfort pływania.
Pływanie żabką – skąd wzięła się ta nazwa?
Odpowiedź jak się sami się domyślacie – jest banalna. W stylu klasycznym (bo tak również nazywana jest popularna żabka) ruchy rąk i nóg zbliżone są do ruchów wykonywanych w naturze... po prostu przez żabę. Praca nóg i praca rąk w trakcie pływania żabką niemal naśladuje ruchy wykonywane przez tego poczciwego płaza.
Pływanie żabką to jeden z najprostszych, najbardziej intuicyjnych stylów pływackich. Dla wielu osób jest to najbardziej "pierwotny" sposób pływania, naturalnie przychodzący niemal każdemu, kto dopiero nauczył się pływać. Zapewne jest to związane z faktem, że pływanie żabką nie wymaga wysokiego nakładu energii, przy pływaniu rekreacyjnym nie jest bardzo męczące.
Na czym polega pływanie żabką i jak rozpocząć jego naukę?
Tak jak wspomnieliśmy – styl klasyczny jest bardzo intuicyjny. Należy jednak pamiętać, że aby poprawnie pływać żabką musimy nabrać nieco techniki, wykonywać ruchy w odpowiedni sposób. Ważna jest prawidłowa praca nóg i prawidłowa praca rąk.
Pływanie żabką należy do tzw. stylów symetrycznych, czyli przy pływaniu wykorzystujemy symetrycznie obie połowy ciała. Teoretycznie, aby rozpocząć pływanie, wystarczy położyć się na wodzie i wykonywać okrężne ruchy rąk i nóg. Brzmi i wygląda prosto. Jednak jeśli chcemy nauczyć się pływać żabką poprawnie – pamiętajmy o właściwej technice w trakcie nauki pływania.
Pływanie żabką niesie za sobą wiele zalet dla naszego zdrowia. Oczywiście pod warunkiem, że pływamy prawidłowo! Ten styl pływacki angażuje wiele partii mięśni, rozwija siłę i kondycję, a w dodatku (pod warunkiem, że głowa znajduje się w prawidłowej pozycji) jest bardzo korzystny dla naszego kręgosłupa.
Prawidłowa technika pływania żabką
Efektywne pływanie stylem klasycznym zależne jest właśnie od prawidłowej techniki. Przyjrzyjmy się zatem w jaki sposób powinniśmy prawidłowo pływać żabką.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do techniki i jest Ci trudno samodzielnie ocenić, czy twoja nauka pływania jest efektywna – warto zastanowić się nad kilkoma lekcjami z trenerem, który zauważy ewentualne błędy i podpowie, co możemy poprawić, aby nauczyć się pływać żabką.
Po pierwsze – prawidłowa praca rąk
Dłonie to bardzo istotny element podczas efektywnego pływania żabką. W pozycji wyjściowej w stylu klasycznym pływak leży na brzuchu, unosi się na wodzie – z rękami wyciągniętymi przed siebie i z wyprostowanymi nogami – w opływowej pozycji ciała. Następnie rozpoczyna ruch "rozgarniając" wodę w bok i lekko w dół. Ręce w tym ruchu są lekko ugięte w łokciach. Dłonie muszą koniecznie być skierowane na zewnątrz, muszą przecież działać jak wiosła – palce muszą być złączone. Następnie ramiona wykonują ruch okrężny mniej więcej do wysokości barków, po czym w końcowej fazie ruchu są silnie zgięte i złożone przed klatką piersiową.
Najczęściej popełniane błędy przy pracy rąk:
- rozłączone palce – dłonie nie działają wtedy jak wiosła – musimy włożyć w pływanie żabką więcej energii,
- nieprawidłowy (zbyt krótki) ruch rąk – zbyt szybko wracają w stronę klatki piersiowej,
- trzymanie dłoni poziomo zamiast pionowo – znów przypominamy – przy ruchu rąk dłonie muszą działać jak wiosła.
Po drugie – efektywna praca nóg
Wydawać by się mogło, że tu również nie ma nic skomplikowanego. Nic bardziej mylnego! Nauka pływania żabką musi wiązać się z nauką odpowiedniego ruchu kończyn dolnych. Wiele osób po prostu "kopie" wodę przy pływaniu stylem klasycznym. Jeśli chcemy nauczyć się pływać żabką – ruch nóg jest kluczowy. Prawidłowa praca nóg generuje 70-80% siły i prędkości pływaka!
Prawidłowy ruch nóg w trakcie nauki pływania żabką wygląda następująco:
- w pozycji wyjściowej nogi są wyprostowane,
- następnie uginamy nogi w kolanach i następuje mocny, maksymalny wyprost,
- w trakcie tego ruchu stopy powinny być ustawione prostopadle do wody,
- wyprost stóp następuje dopiero przy wyprostowaniu nóg i przyjęciu opływowej pozycji.
Najczęściej popełniane błędy przy pracy nóg:
- zbyt szerokie ułożenie nóg,
- niesymetryczny ruch nóg,
- pionowy ruch nóg,
- złe ułożenie stóp.
Prawidłowe ułożenie głowy – ważne dla kręgosłupa
Pływanie żabką może przynieść naszemu organizmowi wiele korzyści pod warunkiem, że pływamy w sposób prawidłowy. Istotną rzeczą jest właśnie odpowiednie ułożenie głowy. Nie powinna ona znajdować się cały czas nad wodą! Pływając w taki sposób żabką, narażamy naszą obręcz barkową i kark na dodatkowe napięcia – nie jest to zdrowe dla naszego kręgosłupa.
Starajmy się pływać żabką zakrytą. W takiej formie nabieramy powietrze w początkowej fazie ruchu, gdy odpychamy wodę rękoma i nasze ciało wynurza się. Następnie głowa znajduje się tuż pod powierzchnią wody, wydech następuje pod wodą. Pływak dzięki temu pokonuje największą część dystansu właśnie pod wodą, w opływowej pozycji.
Najczęściej popełniane błędy przy oddychaniu:
- głowa umieszczona cały czas nad wodą,
- zbyt płytki i zbyt częsty oddech.
Jak skoordynować te wszystkie elementy?
Co zrobić, aby efektywnie połączyć pracę nóg, pracę rąk i oddech? Schemat wbrew pozorom jest prosty: ruch ramion – wdech – ruch nóg – wydech. Ruch ramion musi mieć miejsce wtedy, gdy nogi nie stawiają dodatkowego oporu, a wyrzut nóg w tył następuje w chwili, gdy ręce są prostowane do przodu. Finalnie – sekwencję ruchu kończy tzw. faza poślizgu, gdy nasze kończyny ustawione są w jednej linii, a ciało przybiera najbardziej opływową pozycję.
Pływanie żabką z INTERSPORT – zaopatrz się w potrzebny sprzęt
Jeśli opanowaliśmy już technikę, warto zerknąć na sprzęt, aby nasze treningi były efektywne i wygodne!
Strój kąpielowy Speedo Boom Fly to klasyka w nowoczesnym wydaniu. Prosty, dopasowany sportowy strój kąpielowy wykonany jest z tkaniny o podwyższonej wytrzymałości na chlor, dzięki czemu będzie Ci długo służyć. Paski umiejscowione są w takich miejscach, aby nie krępować ruchów pływaka nawet przy intensywnych treningach.
Kąpielówki Speedo Medley z opływową, przedłużoną nogawką zapewniają idealne wsparcie mięśni podczas treningu. Dłuższe nogawki dają mniejszy opór, co pozwala osiągać lepsze wyniki. Sznurek w pasie pomaga odpowiednio dopasować kąpielówki do budowy ciała. Materiał Creora jest bardzo odporny na chlor i inne chemikalia, dzięki czemu kąpielówki zachowują swój kształt i fason nawet po wielu praniach i przy długim użytkowaniu.
Okularki pływackie Nike Vapor mają świetny, sportowy i opływowy kształt! Przeznaczone zarówno do treningów, jak i na zawody. Zapewniają dobre pole widzenia. Podwójny pasek i szerokie uszczelki pozwalają na właściwe dopasowanie niemal do każdej twarzy. Zastosowanie filtra UV sprawia, że możemy z powodzeniem używać ich na zewnątrz – chronią nasz wzrok przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.
Klapki Adidas Adilette Shower. Nikogo nie musimy chyba przekonywać, że z przyczyn higienicznych – klapki to obowiązkowe wyposażenie przy wizytach na pływalni. A do tego takie klapki, jak prezentowany model marki Adidas, mogą jeszcze po prostu świetnie wyglądać! Dzięki zastosowanej piankowej amortyzacji są bardzo wygodne. Szybkoschnące materiały zapewniają stopie komfort.
Deska Energetics Kickboard – prosta, piankowa deska może być doskonałą pomocą, gdy chcemy poprawić pracę nóg, wyrobić siłę lub po prostu może służyć jako pomoc przy nauce pływania. Dzięki uchwytom można trzymać ją na wiele sposobów.
Jeśli chcesz trenować górną partię ciała, wzmocnić siłę rąk i poprawić technikę – wiosełka Speedo Biofuse są doskonałym rozwiązaniem. Zwiększają także prędkość pływania i poprawiają koordynację ruchu.
Pamiętajmy, że pływanie żabką – jak każdy sport – musi być wykonywane prawidłowo. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zastanów się, czy nie warto zapisać się na kilka lekcji do szkółki pływackiej. Jeśli masz odpowiednią technikę, pływanie nie będzie dla Ciebie męczące, będzie po prostu przyjemnością, która dodatkowo pozytywnie wpłynie na Twoje ciało! A jeśli masz jakiekolwiek braki sprzętowe – salony INTERSPORT służą fachowym doradztwem!