Kask na rower górski – czym się kierować przy doborze odpowiedniego modelu?



Spis treści:


Poniższy tekst przeczytasz w około 3 minuty.

O tym jak ważny jest kask w kontekście ochrony głowy warto przypominać, gdyż temat jest wciąż aktualny i nie traci na znaczeniu. Mimo upływu lat to właśnie kaski wciąż odpowiadają za główne zabezpieczenie naszej głowy w przypadku uderzenia lub upadku. Warto zatem pochylić się nad doborem odpowiedniego dla siebie modelu, który zapewni komfort i bezpieczeństwo podczas pokonywanych kilometrów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki kask będzie dla Ciebie najlepszy

Jaki kask będzie dla mnie najlepszy? 

Oczywiście, to zależy. Wbrew pozorom zagadnienie to jest bardziej złożone, jednak aby jak najbardziej uprościć tę kwestię należy zastanowić się gdzie i jak będziemy jeździć oraz jaki stopień ochrony będzie dla nas odpowiedni.

  Jeżeli jazdę na rowerze traktujemy rekreacyjnie lub istotnym parametrem w wyborze kasku jest dla nas cena to dobrym wyborem będzie model z grupy allround. Kaski te jak sama nazwa wskazuje są uniwersalnym wyborem, charakteryzują się zwiększonym komfortem i posiadają podstawowe sposoby regulacji i dopasowania. Będą idealne dla osób poszukujących lekkiego i bezpiecznego kasku na każdą okazję.

  Drugą grupą odbiorców są osoby dla których rower górski stanowi codzienny dodatek zdrowego trybu życia lub osoby te amatorsko startują w różnego typu maratonach lub zawodach XC. Dla tej grupy ważnym aspektem jest obniżona waga i dobra wentylacja, dlatego osoby te najczęściej skłaniają się na wybór kasków szosowych lub gravelowych.

  Trzecią grupą kasków są te dedykowane dla kolarzy sportów grawitacyjnych jak enduro lub downhill. Kaski te charakteryzują się zwiększoną ochroną części potylicznej oraz wokół uszu. W przypadku kiedy niezbędna jest dodatkowa ochrona na pomoc przychodzą modele w pełni zabudowane typu full face, z gardą chroniącą szczękę i front twarzy. Dlatego jeśli planujemy jeździć sporo po górach i szybkie zjazdy są dla nas istotną częścią wycieczki to tego typu kask może okazać się dobrym wyborem.

Jak dobrać właściwy rozmiar? 

Podstawowym parametrem przy dobrze odpowiedniego rozmiaru jest obwód głowy. Większość producentów podaje rozmiar jako przedział możliwego do dopasowania obwodu np. 55-59cm. Aby prawidłowo zmierzyć obwód swojej głowy należy metr lub inną miarę poprowadzić przez cały obwód głowy na szerokość dwóch palców nad brwiami i nad uszami.

   Wynik podany w centymetrach pozwoli na oszacowanie odpowiedniego rozmiaru. Jednak to tylko połowa sukcesu, z uwagi na różne kształty ludzkiej czaszki oraz różnice w skorupach różnych modeli kasków zalecane jest zmierzyć kask, by zyskać pewność idealnego dopasowania.


Co zyskujemy dopłacając do droższego modelu? 

  Wielu osobom podczas zakupów przychodzi ta myśl, co zyskam w przypadku dopłacenia do droższego produktu? W przypadku kasków wyższa cena może mieć pokrycie w różnych aspektach. Najbardziej podstawowym z nich jest rodzaj i materiał wyściółki. Jest to rzecz o której mówi się niewiele, jednak lepsza wyściółka będzie skuteczniej wpływać na odprowadzanie naszego potu z głowy, a także znacząco wpłynie na komfort użytkowania kasku.

  Wyższa cena to również większa możliwość dostosowania kasków do swoich preferencji. Oprócz klasycznego pokrętła regulującego szerokość, możemy trafić na bardziej zaawansowane jego warianty, często zyskujemy możliwość dodatkowej regulacji na wysokość czy lepszego i wygodniejszego dopasowania pasków podbródkowych.

  Często w parze z wyższą ceną idzie niższa waga oraz lepsze wykonanie poszczególnych elementów. Oprócz standardowej technologii inmolud, która polega na bezpośrednim spienianiu pianki EPS i poliwęglanowej skorupie, można spotkać się z rozwinięciem tego konceptu jak double-inmould czy multi-inmould. W tym przypadku części składających się na zewnętrzną skorupę jest więcej, co niejednokrotnie wpływa na polepszenie aspektu wizualnego.

  Należy również wspomnieć o dodatkowych systemach ochronnych jak MIPS, który został zaprojektowany w celu zmniejszenia ruchu rotacyjnego w przypadku uderzeń pod kątem, które w przeciwnym razie mogłyby być przeniesione na głowę.


1. Uvex i-vo 3D

uniwersalny model kasku rowerowego, który dzięki dobrze zoptymalizowanemu kształtowi skorupy pasuje idealnie niemalże na każdą głowę. Klamra monomatic oraz system regulacji IAS 3D pozwolą dopasować kask według swoich preferencji, a wbudowana siatka zabezpieczy przed wpadaniem owadów.

2. Uvex rise

ten szosowy model sprawdzi się idealnie dla fanów kolarstwa górskiego w odmianie XC lub maraton. Lekka konstrukcja, system regulacji anatomic IAS oraz wysoka wentylacja odpowiadają na potrzeby nawet najbardziej wymagających rowerzystów.

3. Uvex react MIPS

ten kask enduro/allmountain zabezpieczy Twoją głowę podczas zabaw na single trackach. 3 rozmiary oraz zapięcie IAS 3D pozwolą dopasować go pewnie do każdej głowy. Duży zintegrowany daszek dodatkowo ochroni przed słońcem i zwisającymi gałęziami. Wbudowany system MIPS zapewni ochronę podczas uderzeń pod kątem.

4. Uvex jakkyl

gdy niezbędna jest dodatkowa ochrona warto rozważyć kask z odpinaną gardą. Dzięki łatwemu systemowi wypinania, możesz ją z łatwością zdjąć przed podjazdem i ponownie zamontować przed zjazdem. Większa ochrona wtedy, kiedy jej naprawdę potrzebujesz.

​​​​​​​

Udostępnij:

 Facebook

Komentarze

Dodaj komentarz

* wymagane pola